Rumänisch – Beugung von Verben

Beugung einiger Verben

Infinitiv sein a fi
Indikativ Präsens Prezent
1.Person ich bin eu sunt
2.Person du bist tu eşti
3.Person Maskulinum Femininum er/sie ist el/ea este
1.Person wir sind noi suntem
2.Person ihr seid voi sunteţi
3.Person Maskulinum Femininum sie sind ei/ele sunt
Infinitiv sich freuen a se bucura
Indikativ Präsens Prezent
1.Person ich freue mich eu mă bucur
2.Person du freust dich tu te bucuri
3.Person Maskulinum Femininum er freut sich sie freut sich el se bucură ea se bucură
1.Person wir freuen uns noi ne bucurăm
2.Person ihr freut euch voi vă bucuraţi
3.Person Maskulinum Femininum sie freuen sich ei se bucură ele se bucură
Infinitiv heißen a se cheama (Präposition „pe“ + Personalpronomen im Akkusativ)
Indikativ Präsens Prezent
1.Person ich heiße (pe mine) mă cheamă
2.Person du heißt (pe tine) te cheamă
3.Person Maskulinum Femininum er / sie heißt (pe el) îl cheamă
(pe ea) o cheamă
1.Person wir heißen (pe noi) ne cheamă
2.Person ihr heißt (pe voi) vă cheamă
3.Person Maskulinum Femininum sie heißen (pe ei) îi cheamă
(pe ele) le cheamă
Infinitiv heißen a se numi (reflexiv)
Indikativ Präsens Prezent
1.Person ich heiße eu mă numesc
2.Person du heißt tu te numeşti
3.Person Maskulinum Femininum er / sie heißt el/ea se numeşte
1.Person wir heißen noi ne numim
2.Person ihr heißt voi vă numiţi
3.Person Maskulinum Femininum sie heißen ei/ele se numesc
Infinitiv suchen a căuta
Indikativ Präsens Prezent
1.Person ich suche eu caut
2.Person du suchst tu cauţi
3.Person Maskulinum Femininum er / sie sucht el caută
ea caută
1.Person wir suchen noi căutăm
2.Person ihr sucht voi căutaţi
3.Person Maskulinum Femininum sie suchen ei caută ele caută
Infinitiv lernen a învăţa
Indikativ Präsens Prezent
1.Person ich lerne eu învăţ
2.Person du lernst tu înveţi
3.Person Maskulinum Femininum er / sie lernt el învaţă ea învaţă
1.Person wir lernen noi învăţăm
2.Person ihr lernt voi învăţaţi
3.Person Maskulinum Femininum sie lernen ei învaţă ele învaţă
Infinitiv kaufen a cumpăra
Indikativ Präsens Prezent
1.Person ich kaufe eu cumpăr
2.Person du kaufst tu cumperi
3.Person Maskulinum Femininum er / sie kauft el cumpără ea cumpără
1.Person wir kaufen noi cumpărăm
2.Person ihr kauft voi cumpăraţi
3.Person Maskulinum Femininum sie kaufen ei cumpără ele cumpără
Infinitiv machen a face
Indikativ Präsens Prezent
1.Person ich mache eu fac
2.Person du machst tu faci
3.Person Maskulinum Femininum er / sie macht el face ea face
1.Person wir machen noi facem
2.Person ihr macht voi faceţi
3.Person Maskulinum Femininum sie machen ei fac ele fac
Infinitiv wollen a vrea
Indikativ Präsens Prezent
1.Person ich will eu vreau
2.Person du willst tu vrei
3.Person Maskulinum Femininum er / sie will el vrea ea vrea
1.Person wir wollen noi vrem
2.Person ihr wollt voi vreţi
3.Person Maskulinum Femininum sie wollen ei vor ele vor